Iće i piće

Broj 16, Prosinac 2009

rezervirajte... kempinski hotel adriatic

Istarska kuhinja à la Kempinski

Sanja Krmpotić

Fotografije: Damir Fabijanić

U stoljetnoj potrazi za jedinstvenim svjetskim odredištima, koja opčinjavaju i slave različitosti životnih stilova, kultura i nasljeđa, davne 1897. nastao je najstariji europski lanac luksuznih hotela – Kempinski. Pomno odabrani hoteli s pet zvjezdica smješteni u povijesnim rezidencijama, suvremenim zdanjima ili prostranim odmaralištima, utjelovljuju posebnosti okoline objedinjene visokim standardom.

Toj kolekciji individua odnedavno je pridodan 62. po redu – Kempinski Hotel Adriatic u Savudriji, prvi golf & spa resort na ovim prostorima, otvarajući novo poglavlje hrvatskoga turizma pridružio se zasad rijetkima u nas koji postavljaju nove standarde visokog hotelijerstva. Smatramo da je Istra buduće odredište s pet zvjezdica i želja nam je promijeniti dosadašnju predodžbu o njoj kao o jeftinu odredištu, kaže Lena Sviličić, voditeljica odnosa s javnošću. Nalazimo se svega pet sati vožnje od Münchena, Beča i Milana, na prekrasnom mjestu netaknute prirode, koja jamči izdvojen svijet mira i opuštanja, čime nastojimo razmaziti goste.

Vampir u hotelu

Grupacija Kempinski izgradila je ugled na uvjerenju da su ekskluzivnost i individualnost temelj istinskog luksuza, što se ogleda u dizajnu i sadržajima Hotela Adriatic. Moderna arhitektura prožeta je elementima lokalnog, istarskog stila, uz igre s geometrijskim dizajnom, efekte svjetla i vode te primjenu profinjenih detalja i svijetlih boja za stvaranje prozračna mediteranskog ugođaja u 186 luksuzno opremljenih soba i 19 apartmana. Na vrhu hotela smještene su dvije predsjedničke rezidencije s kaminom, vanjskim jacuzzijem i vlastitim heliodromom, a nose nazive istarskih legendi: bijeli po gusaru Henryju Morganu, a crni po istarskom vampiru iz Kringe, Juri Grandu. Nemojte da vas imena uplaše!

Ovaj hotel jedan je od prvih u svijetu koji primjenjuje pametna tehnološka rješenja i u sobama, što gostima omogućuje kontrolu rasvjete, zastora, hlađenja i ostalih funkcija jednostavnim dodirom na zaslonu upravljača, tzv. touch-screenu, dok sve kupaonice imaju u zrcalo ugrađene televizore, od kojih je najspektakularniji u jednom od predsjedničkih apartmana, gdje se nalazi 103-inčni div Bang & Olufsen, od kojega zasigurno zastane dah većini muškog svijeta. Istovremeno, ženskoj mašti bit će udovoljeno u centrima ljepote, mirisnih tretmana i prostora za opuštanje u spa centru Carolea, koji se proteže na 3000 m2.

Ljubiteljima aktivnijeg odmora na raspolaganju je prvo profesionalno natjecateljsko golf-igralište s 18 rupa u Istri, izazovnim za golfere svih razina. Naša ciljna skupina uglavnom su gosti iz susjednih zemalja, no nastojimo privući i goste iz skandinavskih zemalja s najvećim brojem igrača, kaže Sviličić i najavljuje skoro pokretanje ugledne akademije golfa BMW. Osebujnu ponudu resorta upotpunjuje privatna kapelica za vjenčanja i obnove zavjeta, najam limuzine, a u tijeku je otvaranje zasebne zgrade kongresnog centra. Hotel ima i svoju ženu u crvenom – voditeljicu odnosa s gostima.

Vrt sa začinima

Nabrajanju posebnosti Kempinski Hotela Adriatic jedva se nazire kraj, no sav taj glamur i inovativna čuda bila bi nepotpuna bez primjerene gastronomske ponude, koju osmišljava chef Steven Pieters, rodom iz Južnoafričke Republike. Dvadesetogodišnje međunarodno iskustvo stjecao je vodeći kuhinje hotela s pet zvjezdica u Aziji i Europi, a posljednjih pet godina ljubav ga drži u Hrvatskoj. Ja sam jedini stranac u kuhinji s 28 kuhara i 10 pomoćnika u sezoni, ali ponosan sam kada gostu mogu ponuditi nešto domaće. Mislim da Istra raspolaže nekima od najfinijih proizvoda u svijetu. Volim raditi sa sezonskim namirnicama, jer mi smo hotel koji posluje tijekom cijele godine i bitno je da gost vidi razliku po godišnjim dobima, smatra Pieters, no kao otegotnu okolnost navodi nemogućnost stalne nabave dovoljne količine namirnica, posebice svježih začina, bez kojih je njegova kuhinja nezamisliva, stoga pokraj hotela ima svoj vrt.

Gostima su na raspolaganju tri konceptualno različita restorana i četiri bara. Glavni à la carte restoran Dijana namijenjen je polaganu blagovanju, nadahnut mediteranskom kuhinjom nudi elegantne sljedove poput martinija od cvjetače i tartufa ukrašena jakopskim kapicama, juhu od šampanjca i tartufa s kokošjim knedlicama ili filet lista na kremastom raguu od koromača začinjena pinjolima, a sve uz probrana, uglavnom istarska vina. Uz golf-igralište smješten je restoran Slice, koji nudi jednostavna jela, bogate salate, ribu i meso sa žara, koje se priprema tri tjedna, prva dva zrije u komori, a potom se vakumira u marinadi. Autohtona istarska jela mogu se kušati u konobi Kanova s izvornim rustikalnim ugođajem uz ognjište ili more. Naša ugostiteljska ponuda temelji se na ovdašnjoj gastronomskoj kulturi. Mi smo vjerni istarskim namirnicama, receptima i kuharima, razlika je jedino u prezentaciji u stilu Kempinskog, jer želimo da gosti dožive Istru na razini pet zvjezdica, ističe Pieters. Većina naših gostiju dolazi iz inozemstva, no želja nam je privući i domaće ljude, koji još zaziru od odlaska u hotelske restorane.

Gostima se preporučuju i dobri restorani u okolini, u želji da oni iskušaju raznovrsnost istarske ponude, a svaki se tjedan u Hotelu Adriatic održava degustacija najboljih istarskih vina, maslinovih ulja, pršuta i tartufa. Bitno je da ljudi shvate da velike tvrtke poput naše dodaju enormnu vrijednost regiji, dovodeći potencijalno plaćevno najsposobnije goste, smatra Pieters, kojem su disciplina, užitak u radu i uzajamno poštovanje u kuhinji jamstvo stalne izvrsnosti, koja se očekuje od sinonima za individualni luksuz kao što je Kempinski.

Kempinski Hotel Adriatic

Alberi 300 a

52475 Savudrija

(052) 707 000

www.kempinski-adriatic.com

Filet brancina s pireom od krumpira i graška

brancin 250 g
krumpir 40 g
tartufata 5 g
kruška 10 g
češnjak 10 g
grašak 20 g
sir mascarpone 15 g
limunov sok 10 ml
maslinovo ulje leccino belić 30 ml
bijelo vino 30 ml
naranča 100 g
vlasac 10 g
sol 2 g
papar 2 g
za 1 osobu
  1. Očistite i filetirajte ribu.
  2. Skuhajte krumpir, napravite pire i začinite ga tartufatom. Po želji dodajte sol i papar.
  3. Izrežite krušku na sitne kocke i pržite na visokoj temperaturi u maslinovu ulju, dok ne promijeni boju, a potom je dodajte u pire od krumpira. Sve dobro izmiješajte zajedno s malo sitno narezana češnjaka, koji ste prethodno lagano popržili na maslinovu ulju.
  4. Skuhajte grašak i od njega napravite pire dodajući mascarpone te sol i papar po želji.
  5. Ribu lagano ispecite na roštilju, da dobije zlatnu boju, prelijte s malo bijeloga vina te pecite još oko 10 sekundi. Gotovu ribu prelijete preljevom od limunova soka i maslinova ulja.
  6. Servirajte tako da prvo stavite žlicu pirea od krumpira i kruške na tanjur, zatim žlicu pirea od graška te na vrh položite ribu. Ukrasite sušenom narančom, sušenom rajčicom i vlascem. Za ukras od sušene naranče, ispržite kriške naranče na maslinovu ulju i osušite.

Pročitaj ostale članke iz broja 16, Prosinac 2009

Ostala izdanja