Iće i piće

Broj 13, Travanj 2009

volim kuhati…rami shakra

Kuhanje na palestinski način

Mary Novosel

Fotografije: Damir Fabijanić

Zat`ar, kardamon i umak tahini samo su neki od začina koji Ramija Shakru, inženjera graditeljstva s privremenim boravkom u Hrvatskoj, mogu usrećiti kada stignu u velikom i dobrano ispečatanu paketu iz inozemstva. Ipak putuju izdaleka...

Rami je čovjek s mnogo uloga. Za sebe kaže da je Palestinac s kanadskim državljanstvom i nekoliko adresa, otac na porodiljnom ili, po kanadski, stay at home father te dobar amaterski kuhar koji u ladicama čuva recepte iz cijeloga svijeta i nesebično ih dijeli s obitelji i dragim prijateljima, također sladokuscima spremnim na eksperimentiranje. Zato su ti paketi važni jer nema dobra palestinskog jela bez mirisa domovine, a i gdje ćeš, kaže, u Zagrebu naći dobar humus, pita-kruh ili falafel? Tražio ih je danima i onda zaključio da će to morati napraviti sam. S djecom nerijetko obilazim prekrasne zagrebačke tržnice, koje su pravo kulinarsko blago, i kuham našu arapsku hranu s hrvatskim namirnicama. Začine teško nalazim, posebno one iz našeg podneblja, ali uvijek se nekako snađem jer upravo kreativnost i snalažljivost čine dobra kuhara, a ako se s time poklope i odlične namirnice, nema šanse da jelo ispadne loše – priča Rami pripremajući tahini. Njime će zaliti janjetinu i kus-kus, jedno od najčešćih jela koje je spremala njegova majka.

Iako je ostao vjeran maminoj tradiciji, Rami je, kaže, spreman i na nove izazove. S obzirom da je mnogo putovao i obilazio restorane širom svijeta, neke recepte uspio je iskamčiti i upisati u svoju svetu bilježnicu s receptima te ih s povratkom kući, na sveopće veselje, već drugi dan pripremio.
Nema tu neke mudrosti. Važno je vidjeti kako nešto treba izgledati i kakva je okusa. Ima specijaliteta koje nikad neću zaboraviti. Njih jedine kuham mimo arapskih jela. Tko god kušao papusas (tortilje od kukuruznog brašna) iz Salvadora, tres leches (biskvit od tri vrste mlijeka) iz Gvatemale, pržene punjene masline iz talijanskoga gradića Ascoli Picenoa, fondi sa sirom iz švicarske Laussane, mergaj-sendvič na ulicama Pariza i šavarmu (kebab) u Dubaiju, vjerujte, više nikada neće ostati isti. To su mirisi, okusi i doživljaji koji se pamte. Ne trebaš uvijek zrakoplov da bi putovao svijetom. Ponekad je stara, već pohabana kuharica sasvim dosta – kroz smijeh priča Rami motajući borak od mesa uz napomenu kako ćemo nakon njegove večere prste polizati. Na pitanje koja naša jela voli, ispaljuje kao iz topa – grah-varivo i puretina s hrenom! Najbolje su stvari ipak, zaključuje Rami, one jednostavne.

Borak s mesom

kora za savijaču 5
mljevena govedina ½ kg
češnjak 1 režanj
pinjoli 3 žlice
sol ½ žlice
kardamon ½ žlice
crni papar ½ žlice
nar 1
zelena jabuka 1
suhe grožđice 3 žlice
  1. U zdjeli na maslinovu ulju popržite usitnjeni češnjak. Nakon minutu – dvije dodajte meso i pržite ga dok ne postane smeđe.
  2. Nakon petnaestak minuta meso maknite s vatre te mu uz miješanje dodajte sol, papar i pinjole.
  3. Ohlađenoj smjesi dodajte očišćene bobice nara, grožđice i jabuku izrezanu na kockice.
  4. Kore izrežite na šire (4 cm) i duže trake (8 cm), dodajte na kraj trake žlicu mesa te smotajte traku u mali valjak. Tijesto se moze oblikovati u valjak ili u trokut, prema zelji.
  5. Valjke stavite u hladnjak na 15 minuta i zatim pržite u vrućem biljnom ulju dok ne porumene.

Borak od sira i začina

kora za savijaču 5
slani sir ½ šalice
češnjak 1
peršin ½ šalice
jaje 1
  1. Usitnite i u većoj zdjeli pomiješajte češnjak, peršin, sir i jaje.
  2. Iz kore izrežite poveće kvadrate (oko 8 cm širine), na njih stavite žlicu smjese sa sirom te razmažite cijelom dužinom po kvadratu.
  3. Namazane kvadrate zamotajte kao cigare te pržite u dubokom ulju dok ne porumene.

Pročitaj ostale članke iz broja 13, Travanj 2009

Ostala izdanja