Iće i piće

Broj 25, Lipanj 2011

slatki život: jadrana ćurković, najfiniji kolači

Tajna je u začinu ili načinu?

Mary Novosel

Fotografije: Damir Fabijanić

Obično vikendom, susjedi mlade stručnjakinje za marketing, Jadrane Ćurković, počinju komentirati što se to danas fino peče u njezinoj režiji – medenjaci, keksi ili zobeni kolačići koji mirišu sve do njihovih stanova i uvijek malo zagolicaju maštu. Oni mlađi brzo potraže Jadraninu stranicu na Facebooku – Najfiniji kolači – kako bi prije znatiželjnih strina, mama i baka riješili slatku zagonetku. Iako baš ne dijeli svoje najdraže recepte šakom i kapom, Jadrana će rado pomoći savjetom, a za one koji nemaju vremena ili dara, kolači prema narudžbi uvijek će spasiti stvar.

Moj idealni dan, koji ugrabim s vremena na vrijeme, počinje šalicom kave, slušanjem dobre radiostanice, miješanjem kolača i pečenjem. Još dok su topli, kolači najčešće prolaze stručni žiri koji čini samo jedan nepotkupljivi član, moj sin Josip, i ako se njemu svide, znam da sam na dobru putu. Samo nakon takva dana mogu mirno i zadovoljno zaspati, uz prvotno kratko prelistavanje svoje najdraže literature, potpisane kuharice slavnog Raymonda Blanca.

Jadrana kuha od malih nogu i redovito poziva prijatelje na svoje kulinarske eksperimente. Takve večere i pozitivni komentari koji su uslijedili nakon njih pokazali su da su ljudi željni dobre, zdrave i pomalo neobične hrane, što je pak potpuno u skladu s njezinim hobijem – putovanjem i pečenjem kolača.

Često putujem, što zbog posla, a što iz gušta, i s takvih putovanja nikada ne nosim cipele ili razne ukrasne predmete koji bi skupljali prašinu po policama. Moji su suveniri uglavnom jestivi i to u obliku začina, čokolade i marcipana koje ne mogu naći kod nas. Nema boljih od originalnih začina za danske medenjake koje pečem po izvornoj recepturi, a da ne govorim o začinu kardamonu ili tekućem smeđem sirupu dobivenou iz šećerne trske ili pak o marcipanu s limunom i bademima koji obožavam jer svaki, pa i najjednostavniji, kolač čini posebnim. Kolači napravljeni s tim namirnicama obično su, kako ih ja od milja zovem, bestseleri. Svi žele dokučiti te moje tajne formule u kojima su najveći aduti upravo vrhunske namirnice i mnogo eksperimentiranja.

Iako joj nije problem raditi sa svim namirnicama i želi izazove, Jadrana najviše voli raditi sa zobi, limunom i bademima. Trenutno su joj najdraži zobeni kolačići sa džemom od naranče za koje sama kupuje, prži i melje zob kako bi dobila različitu teksturu brašna, koje se onda miješa s ostalim sastojcima kako bi kolačić bio hrskav, a opet ne suh. Dečko Ivan često joj se pridruži u kulinarskim pustolovinama i još mu nije jasno zašto Jadrana ponekad namjerno pogriješi u recepturi koja je savršena.

Avantura je važna, nitko ne voli običnost, ponekad samo malo odstupanje od originalnog recepta kolač čini posebnim, kao što je slučaj s mojom pitom od jabuka u koju uvijek dodam malo marcipana. Ponekad su takva odstupanja katastrofa jer su neki recepti naprosto savršeni takvi kakvi jesu. Onaj koji je pronašao mjeru između znatiželje, avanture i tradicije može se smatrati virtuozom najfinijih kolača.

Najfiniji kolači

091 1309 971

najfiniji@gmail.com

www.facebook.com

Torta od mrkve

tijesto
brašno 160 g
prašak za pecivo ½ žličice
soda bikarbona ½ žličice
usitnjeni cimet 1 žličica
usitnjeni klinčić ¼ žličice
veće jaje 1
žumanjak 1
suncokretovo ulje 200 ml
šećer 270 g
narezani orasi 50 g
brašno od kokosa 50 g
krupno naribana mrkva 135 g
bjelanjci 2
sol prstohvat
krema
mascarpone 175 g
maslac 70 g
šećer u prahu 35 g
med 25 g
narezani orasi 30 g
  1. Ugrijte pećnicu na 170 °C. Namastite obruč za tortu od 26 cm i obložite dno i rub papirom za pečenje (izrežite krug + trake za rubni dio, kolač će ljepše izgledati nego da utisnete veliki komad papira i dobijete nabore sa strane; ukoliko koristite silikonski kalup ne treba koristiti papir).
  2. Za pripremu tijesta: Prosijte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i začine. Odvojeno lagano ručno istucite cijelo jaje i žumanjak. Ulijte ulje u posudu i dodajte šećer te miješajte mikserom na srednjoj brzini oko 1 minutu. Smanjite brzinu i polako dodajte istučeno jaje. Umiješajte orahe, kokos i mrkvu, a onda dodajte prosijane suhe sastojke. Nemojte previše miksati! Istucite bjelanjke i sol mikserom na najjačoj brzini, dok se ne počnu stvarati čvrsti vrhovi. Nježno umiješajte bjelanjke u smjesu u tri navrata, pazeći da ne miješate previše kako ne biste istisnuli sav zrak iz bjelanjka. U redu je i ako u smjesi ostanu vidljive trake bjelanjka.
  3. Ulijte smjesu u pripremljeni kalup i pecite otprilike 1 sat, ovisno o snazi pećnice. Provjerite da li je torta pečena dobrim, starim načinom – ubadanjem čačkalice u sredinu. Ako čačkalica izađe suha, torta je gotova.
  4. U potpunosti ohladite tortu prije nego što je izvadite iz kalupa.
  5. Za pripremu kreme: Miksajte mascarpone dok ne postane mekan i gladak. Odvojeno miksajte maslac, šećer u prahu i med, dok smjesa ne postane lagana i prozračna. Umiješajte zajedno sa sirom i premažite tortu, tvoreći valove.
  6. Orahe lagano tostirajte dok ne osjetite miris, ohladite na kuhinjskom papiru i posipajte neravnomjerno po torti. Ohladite u hladnjaku prije posluživanja.

Pročitaj ostale članke iz broja 25, Lipanj 2011

Ostala izdanja